Hizmetler

A.KARGO HANDLING

Dikkat ve detaylı çalışma gerektiren kargo hizmetlerinin başarısı, bu sürecin hatasız ve aksamasız gerçekleştirilmesine bağlıdır. Çelebi Hava Servisi'nin kargo hizmetlerindeki başarısında, benimsediği çalışma prensiplerinin ve çalışanlarının iş yapma tarzının rolü büyüktür.

Kargo handling hizmetleri kapsamında;

  • İhraç edilecek kargoların kabulü,
  • Kargoların yükleme öncesi hazırlığı (paletleme),
  • Uçağa yüklerken nezaret,
  • Gelen kargoların ithalat ambarlarına teslimi ve fiziki sayımı,
  • Alıcıların bilgilendirilmeleri,
  • Transfer kargo hizmetleri bulunmaktadır.

Çelebi Hava Servisi Uluslararası Hava Kargo Birliği (The International Air Cargo Association-TIACA), Uluslararası Hava Taşıyıcıları Birliği (IATA) ve Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) üyesidir.

B. ANTREPO HİZMETLERİ

Hizmetlerini uluslararası yetkinlik ve kalite standartlarını karşılayacak düzeye getirmeye odaklanan Çelebi Hava Servisi, kargo hizmetlerinde müşterilerine sunduğu ürün gamını genişletmek hedefiyle başladığı antrepo işletmeciliği iş kolunu 10 yılı aşkın süredir her yıl bünyesine yeni müşteriler katarak başarıyla yürütmektedir.

Çağdaş bir anlayış ile şekillendirilen antrepo projesi Çelebi Hava Servisi'ne tüm yer hizmetlerini ve antrepo hizmetini aynı çatı altında sunma olanağı sağlamaktadır. Bu entegre yapı Çelebi Hava Servisi müşterilerine tek bir kaynaktan komple hizmet alma kolaylığını getirirken, zamanlama, raporlama, iletişim ve maliyet açısından önemli avantajlar kazandırmaktadır.

Çelebi Kargo & Antrepo'da, güvenlik, hizmet kalitesi ve hız üst düzeyde önem verilen faktörlerdir. Antrepo'da kargoların teslim alınması, taşınması, depolanması ve teslimi elektronik ortamda izlenebilmekte, tamamen entegre barkod sistemi ile dünya standartlarında hizmet sunulmaktadır.

Çelebi Hava Servisi antrepo tesislerinde sunulan hizmetler arasında:

v  Giden kargoların kabulü, ebat ve ağırlık tespitinin yapılması,

v  Dokümantasyon işlemleri yapılması,

v  Giden kargoların uygun yükleme gereçlerine yüklenmesi,

v  Giden kargoların uçağa gönderilmesi ve yüklemeye nezaret edilmesi,

v  Gelen kargoların fiziki kontrolü ve ithalat ambarına teslimi,

v  Alıcıların bilgilendirilmesi,

v  Transfer kargo hizmetleri,

v  Bozulabilir ürünler, tehlikeli maddeler ve kasa dairesi hizmetlerinin uzman personel gözetiminde yapılması yer almaktadır.

 

İTHALAT ANTREPO

İthalat Geçici Depolama Binası iki kattan oluşan 5.580 m²'lik alanda, dünya antrepo standartlarına uygun son teknoloji güvenlik sistemiyle donatılmış yüksek çözünürlüklü CCTV kamera sistemine sahiptir ve tesisin güvenliği 7/24 görev yapan özel güvenlik personelince sağlanmaktadır.

Tüm ithalat işlemlerinin elektronik ortamda anında kayıt altına alındığı ve hizmetin takibinin en güvenilir ve en hızlı yoldan gerçekleştirildiği Atatürk Havalimanı'ndaki Geçici Depolama Binası, hizmet alan tüm müşterilere gerçek zamanlı olarak bilgi akışı sağlanmaktadır. “Müşteri Bilgilendirme Ekranı” sayesinde, kargolar ile ilgili her aşama görülmekte, işlemler daha hızlı ve verimli bir şekilde yürütülebilmektedir.

T12 DEPO TESİSLERİ

2.000 m²’lik kapalı alana sahip kargo operasyon tesisimizde gümrük işlemleri biten ihracat kargoları uçağa yüklenmek üzere hazırlanmaktadır. Depoda son teknoloji CCTV sistemi ile güvenlik kontrol sistemi kullanılmaktadır ve güvenlik 7/24 görev yapan özel güvenlik personelince sağlanmaktadır.

İHRACAT

İhracat Depo Alanı 3.305m² alana sahip olup, son teknoloji X-ray cihazları kontrolünden  geçen kargolar, ebat ölçüm ve tartım işlemlerinden geçirilerek RF terminallerle otomatik olarak sisteme aktarılmaktadır. Bu ölçüler anında havayolu firmalarına elektronik posta ile gönderilmektedir. Tüm tesislerde olduğu gibi ihracat depo alanı da son teknoloji yüksek çözünürlüğe sahip kameralı CCTV sistemi ve güvenlik 7/24 görev yapan özel güvenlik personelince denetim altındadır.

İTHALAT ANTREPO

Çelebi İthalat Geçici Depolama binası 3.305 m²'lik alanında, dünya antrepo standartlarına uygun son teknoloji güvenlik sistemiyle donatılmış toplam 52 kameralı CCTV sistemine sahiptir ve tesisin güvenliği 7/24 görev yapan özel güvenlik personelince sağlanmaktadır.

Tüm ithalat işlemlerinin elektronik ortamda anında kayıt altına alındığı ve hizmetin takibinin en güvenilir ve en hızlı yoldan gerçekleştirildiği Atatürk Havalimanı'ndaki Çelebi Geçici Depolama Alanı'nda, hizmet alan tüm müşterilere gerçek zamanlı olarak bilgi akışı sağlanmaktadır. "Müşteri Bilgilendirme Ekranı" sayesinde, kargolar ile ilgili her aşama görülmekte, işlemler daha hızlı ve verimli bir şekilde yürütülebilmektedir.

T11 DEPO TESİSLERİ

5.000 m²'lik kapalı alana sahip kargo operasyon tesisimizde gümrük işlemleri biten ihracat kargoları uçağa yüklenmek üzere hazırlanmaktadır. Depoda son teknoloji 12 kameralı CCTV sistemi ile güvenlik kontrol sistemi kullanılmaktadır ve güvenlik 7/24 görev yapan özel güvenlik personelince sağlanmaktadır.

İHRACAT

1.200 m² alan içinde faaliyet göstermekte olan ihracat geçiş alanında X-ray kontrolü yapılan kargolar ayrıca ebat ölçüm ve tartım işlemlerinden geçirilerek RF terminallerle sisteme bilgileri girilmektedir. Bu ölçüler anında havayolu firmalarına elektronik posta ile gönderilmektedir. Depoda son teknoloji 32 kameralı CCTV sistemi ile güvenlik kontrol sistemi kullanılmaktadır ve güvenlik 7/24 görev yapan özel güvenlik personelince sağlanmaktadır.

C. NAKLİYE HİZMETİ

Nakliye hizmeti, hizmet verdiğimiz havayolları ve dolaylı olarak havayolu müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda, lojistik servisini kargo ve antrepo hizmetlerinin tamamlayıcı bir unsuru haline getirerek tüm müşterilere artı değer sağlayacak lojistik çözümler üretmek amacıyla sunulmaktadır.

Yurtiçi/Yurtdışı gümrüklü ve gümrüksüz olmak üzere iki ayrı nakliye hizmeti sunulmaktadır. Uluslararası nitelikte gümrüğü olan havalimanları arasında, tarifeli gümrüklü nakliye servisi verilmektedir. Gümrüklü transit taşımalarda hava ve kara antrepolardan diğer gümrüklü sahalara Global Teminat kapsamı dahilinde hizmet verilir. Gümrüksüz nakliye hizmeti, her türlü serbest dolaşıma açık olan iç taşımaları kapsamaktadır.

Kargo – Antrepo Bilgi Sistemleri 

 Çağın gerekliliklerine, müşteri ihtiyaçlarına ve memnuniyetine büyük önem veren Çelebi Hava Servisi’nin tüm kargo operasyon ve antrepo işletme süreçlerinde, bu süreçlerin takibinde ve kayıt altına alınmasında, her türlü raporlamada Çelebi Hava Servisi antreposu için özel olarak geliştirilen antrepo ve kargo operasyon yazılımı kullanılmaktadır. Türkiye’de bir ilk olan bu özel yazılım, tüm hava kargo elleçleme operasyonu ile antrepo süreçlerinin kontrol ve raporlanmasını sağlamaktadır.

Antrepo ve kargo operasyon yazılımı, el terminalleri ve ağırlık ölçüm cihazı ile doğrudan bağlantılı çalışarak müşterilerin kargolarıyla ilgili ebat ve ağırlık bilgilerini doğrudan elektronik posta yoluyla almalarını; kargonun geçtiği süreçlerle ilgili tek bir ekrandan çok kısa sürede bilgi sahibi olmalarını; müşteriler hakkındaki her bilginin özenle saklanmasını ve gerekli yerlere iletilmesini; müşterilerin çalışma prensiplerine bağlı olarak gerekli değişikliklerin anında uyarlanmasını olanaklı kılmaktadır.

Antrepo yazılımıyla uyum içinde çalışan barkod sistemi ve tüm antrepoyu, ihracat ambarını ve apron depoyu kapsayan kablosuz ağ sayesinde ihracat kabul, ebat ölçümü, paletleme, raflama ve ithalat teslimat alanlarında entegre şekilde kullanılan el terminalleriyle bilgi yönetimi, raporlama ve denetleme faaliyetleri en etkin şekilde yapılmakta; olası hatalar en alt seviyeye indirilmektedir.